V nabídce krbů, kamen a krbových obestaveb Vám můžeme nabídnout několik způsobů jakým Vám daný spotřebič předá vloženou energii ve formě palivového dřeva. Jedná se o teplo předané formou sálání spotřebiče, ohřevem vzduchu v krbové obestavbě a jeho rozvodem do prostoru a v neposlední řadě stále více populární formou ohřevu vody a rozvodu teplovodním systémem. Nabízíme i spotřebiče a zástavby, které dokáží kombinovat jednotlivé způsoby vytápění.
Sálavý způsob vytápění
základem tohoto vytápění je přenos tepla radiačním zářením, které předává energii nárazem na pevnou hmotu. Tento způsob neohřívá vzduch v místnosti, tudíž se nedá vyvětrat. Sálání se šíří kolmo od teplosměrné plochy spotřebiče a s vzdáleností snižuje svou hodnotu. Za roh se šíří odrazem od světlých ploch, ve kterých částečně předá svou energii.
Toto je nejzdravější způsob vytápění, který umožní předání tepelné energie námi nejpříjemnější formou podobnou slunečnímu záření
Teplovodní systém
tento systém nám umožňuje předání vložené energie do teplovodního systému. Přidáním akumulační nádrže do otopného systému dokážeme veškerou energii uvolněnou při spalování zužitkovat i v době kdy máme jednotlivé místnosti natopené a další teplo přesměrujeme k natopení právě takovéto nádrže, okud teplo využijeme i ve chvílích kdy spotřebič nepoužíváme.
Musíme klást velký důraz na správné nadimenzování spotřebiče, abychom danou místnost, ve které je umístněn, nepřetápěli, ale zárověň abychom dokázali natopit potřebný počet místností. Předimenzováním spotřebiče docílíme jeho špatného využívání, které vede k následnému zadehtování spotřebiče a spalinové cesty.
výhodou tohoto systému je snadné rozvedení tepla do celého domu, které se dá i částečně regulovat.
Ohřev vzduchu - teplovzdušné vytápění
tento způsob ohřívá studený vzduch nasávaný zespodu topidla do opláštění spotřebiče a vypouští jej ohřátý výdechy v obestavbě, nebo jej teplovzdušnými rozvody za pomoci ventilátoru předáme do jiné místnosti.
Je to nejjednodušší, cenově nejméně náročný způsob vytápění, ale zde jeho kladné vlastnosti končí. Při ohřívání vzduchu dochází k jeho cirkulaci, která sebou na konstrukci krbu bere prach a drobné nečistoty, které se na povrchu topidla přepálí a pošlou do další místnosti. Částečně se usadí v teplovzdušném rozvodu, kam se v letním období dostane vlhkost, která umožní růst plísní, ty při podzimním zatopení rozvíříme po celé chalupě či bytu a způsobíme si alergické nemoci, na které náš imunitní systém neumí reagovat. Další nevýhodou je rozdíl teplot, kdy u stropu je teplota až o deset stupňů vyšší než u země. Tyto teploty jsou po celé vyhřívané místnosti, tudíž dva rozdílní lidé těžko hledají místo, které by jim vyhovovalo (jednomu je akorát při 20°C, druhému při 23°C)